Tieto 2 magické potraviny sú najúčinnejšie v boji proti únave: je čas ich jesť!

Únava je ochorenie, ktoré postihuje mnoho ľudí, a môže byť ťažké nájsť prírodné riešenia na jej odstránenie. Našťastie, niektoré potraviny majú úžasné vlastnosti, ktoré pomáhajú v boji proti tomuto problému. V tomto článku sa dozviete dve magické potraviny s účinkami proti únave.

Ženšen: starobylý koreň s mnohými výhodami

Ženšen je rastlina pochádzajúca z Ázie, ktorej koreň sa už tisíce rokov používa pre svoje blahodárne účinky na zdravie. Predovšetkým sa o ňom hovorí, že proti únave a na zlepšenie fyzickej a duševnej výkonnosti.

Vlastnosti ženšenu

Hlavnými účinnými zložkami ženšenu sú látky nazývané ginsenosidy, ktoré boli predmetom mnohých vedeckých štúdií. Medzi ich účinky patria :

 • Zvýšená odolnosť voči stresu: ženšen pomáha lepšie sa prispôsobiť stresovým situáciám a rýchlejšie sa zotaviť z intenzívnej fyzickej alebo psychickej námahy.
 • Stimulácia imunitného systému: užívanie ženšenu môže zvýšiť účinnosť reakcie organizmu na infekcie.
 • Zlepšenie kognitívnych funkcií: bolo preukázané, že ženšen má pozitívny vplyv na pamäť, koncentráciu a mentálnu bdelosť.

Ženšen je navyše bohatý na antioxidanty, ktoré chránia bunky tela pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a pomáhajú predchádzať niektorým chorobám súvisiacim s vekom.

Tieto 2 magické potraviny sú najúčinnejšie v boji proti únave: je čas ich jesť!
Tieto 2 magické potraviny sú najúčinnejšie v boji proti únave: Je čas ich jesť!

Ako by sa mal ženšen používať?

Ženšen sa dodáva v rôznych formách: prášok, kapsuly, tekuté výťažky alebo nálevy. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si ten správny ženšen:

 • Vyberte si výrobok obsahujúci korene ženšenu, ktoré sú aspoň 6 rokov staré: koncentrácia ginsenozidov bude vyššia.
 • Vyberte si štandardizovaný extrakt obsahujúci presné percento ginsenosidov (4 až 7 %). To zaručuje stálu kvalitu a účinné dávkovanie.
 • Čerstvý ženšen môžete konzumovať aj tak, že ho pridáte do varených jedál alebo ho vylúhujete v horúcej vode.

Ak chcete naplno využiť povzbudzujúce účinky ženšenu, mali by ste dodržiavať približne trojtýždňovú kúru a užívať 1 až 2 gramy denne.

Spirulina: riasa s neuveriteľnými účinkami

Spirulina je mikroriasa s výnimočným nutričným zložením. Je veľmi bohatá najmä na bielkoviny, vitamíny, minerály a antioxidanty, a preto môže byť vynikajúcim pomocníkom v boji proti únave.

Obsah živín v spiruline

Spirulina je prirodzeným zdrojom mnohých prvkov, ktoré sú pre naše telo nevyhnutné:

 1. Bielkoviny: s obsahom približne 60 % obsahuje spirulina všetky esenciálne aminokyseliny. To z nej robí veľmi zaujímavý zdroj rastlinných bielkovín, najmä pre vegetariánov a športovcov.
 2. Vitamíny: spirulina obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6), ako aj vitamín E a provitamín A (betakarotén).
 3. Minerálne látky: vápnik, horčík, draslík, železo, zinok… Zoznam minerálnych látok obsiahnutých v spiruline je dlhý. Je obzvlášť bohatá na železo, čo z nej robí cenný prínos v prevencii a boji proti anémii.
 4. Antioxidanty: Spirulina je vynikajúcim zdrojom antioxidantov, ako sú betakarotén, chlorofyl a fykokyanín, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály a chrániť bunky tela.

Vďaka tomuto zloženiu môže spirulina pomôcť bojovať proti únave, zlepšovať vytrvalosť a podporovať regeneráciu po fyzickej námahe.

Ako by sa mala spirulina konzumovať?

Spirulina sa dodáva v rôznych formách: prášok, tablety alebo kapsule. Tu je niekoľko rád, ako si vybrať a konzumovať túto superpotravinu:

 • Overte si pôvod spiruliny a vyberte si značku, ktorá je známa svojou kvalitou.
 • Začnite s krátkodobým užívaním spiruliny (2 až 4 týždne) a postupne zvyšujte dávku, aby si vaše telo na túto novú živinu zvyklo.
 • Ak chcete naplno využiť účinky spiruliny na únavu, zvoľte si dennú dávku 5 až 10 gramov (užívajte ju niekoľkokrát).

Spirulina sa môže konzumovať ako samotná, pridávať do smoothies, jogurtov alebo šalátov, alebo sa môže pridávať do receptov (palacinky, energetické tyčinky atď.).

Ženšen a spirulina sú dve potraviny s nespornými účinkami proti únave. Môžu byť neoceniteľnými spojencami pri obnove energie a zlepšovaní fyzickej a duševnej výkonnosti na dennej báze. Neváhajte ich zaradiť do svojho jedálnička a vyskúšajte ich prednosti na vlastnej koži.

Photo of author
O autorovi, Alena Svobodová
Vždycky jsem snil o tom, že se stanu novinářem, ale život měl jiné plány. Kdykoli mám chvíli času pro sebe, sdílím zde své objevy a informace, které mě zajímají.

Jsi tady : Slovakbook » Zprávy » Tieto 2 magické potraviny sú najúčinnejšie v boji proti únave: je čas ich jesť!