Prečo váš pes nakláňa hlavu na stranu? Dôvody pozná málokto

Záhady naklonenej hlavy u psov

Určite ste sa zamysleli nad tým, prečo váš pes nakláňa hlavu na stranu, keď vás pozorne sleduje alebo počúva. Toto rozkošné a charakteristické psie správanie je fascinujúce a roztomilé. V tomto článku preskúmame rôzne dôvody, ktoré by mohli vysvetliť tento fascinujúci zvyk.

Zlepšite ich videnie

Jedným z možných vysvetlení tohto správania je psy nakláňajú hlavy, aby lepšie videli. V skutočnosti môže papuľa psa niekedy prekážať jeho videniu, keď sa pokúša zamerať na objekt alebo osobu. Zaklonením hlavy si pes vyčistí zorné pole a môže tak lepšie pozorovať, čo ho zaujíma.

Prečo váš pes nakláňa hlavu na stranu
Prečo váš pes nakláňa hlavu na stranu?

Postavenie očí

Je tiež možné, že postavenie očí u určitých plemien psov ovplyvňuje túto tendenciu. Psy so široko posadenými očami, ako sú mopslíci alebo buldogi, možno budú musieť nakloniť hlavu, aby upravili binokulárne videnie potrebné na presný odhad vzdialenosti.

pozorné počúvanie

Sluch je u psov vysoko vyvinutý a zdá sa, že áno naklonenie hlavy môže uľahčiť počúvanie pomáha pri hľadaní a identifikácii zdrojov zvuku. Niekoľko štúdií ukázalo, že niektorí psi sú schopní veľmi jemne rozlišovať zvuky, ako napríklad rozpoznať špecifický ľudský hlas medzi ostatnými.

To je dôvod, prečo váš pes nakláňa hlavu, keď s ním hovoríte
To je dôvod, prečo váš pes nakláňa hlavu, keď s ním hovoríte

Zdokonaliť vnímanie zvukov

Zaklonením hlavy pes mení polohu uší voči hlave a môže tak ľahšie vnímať variácie zvukových frekvencií. Toto lepšie vnímanie by mu umožnilo lepšie pochopiť náš jazyk a naše zámery.

Znak empatie

Psom je tiež možné nakloniť hlavu na stranu prejaviť empatiu voči svojmu pánovi. Psy sú veľmi citlivé zvieratá na ľudské emócie a tento sklon môže byť spôsobom, ako ukázať, že rozumejú tomu, čo cítime alebo čo sa im snažíme povedať.

Zrkadlový efekt

Psy majú tendenciu napodobňovať určité ľudské správanie a možno sa naučili nakláňať hlavy, keď nás sledujú. V skutočnosti, keď sme zmätení alebo pozorní, máme tendenciu nakláňať hlavy. Pes by sa preto mohol snažiť reprodukovať náš vlastný postoj, aby prejavil svoj záujem a pozornosť.

Spôsob, ako upútať pozornosť

Pozitívne posilnenie môže byť tiež príčinou tohto správania. Psy rýchlo pochopili, že nakláňanie hlavy zmäkčuje ľudí, ktorí sú potom viac náchylní dávať im náklonnosť, hladkanie alebo maškrty. Psy teda môžu nakloniť hlavy za odmenu alebo jednoducho preto, aby upútali našu pozornosť.

Efektívnosť a učenie

Toto správanie mohlo byť časom posilnené, pretože psy sa naučili, že tento postoj im prináša výhody. Takže čím viac pozornosti získajú nakláňaním hlavy, tým je pravdepodobnejšie, že tak urobia.

Ako podporujete toto správanie?

Ak zistíte, že váš pes je obzvlášť rozkošný, keď nakloní hlavu, môžete ho povzbudiť, aby to urobil podľa týchto tipov:

  • Keď váš pes nakloní hlavu, chváľte a odmeňte ho s objatím alebo maškrtou.
  • Naučte svojho psa spájať slovo alebo gesto s týmto správaním, aby ste ho mohli požiadať, aby to zopakoval.
  • Pomôžte svojmu psovi rozvíjať jeho zmysel pre počúvanie a jeho schopnosť rozlišovať medzi zvukmi tým, že ho necháte počúvať inú hudbu alebo zvuky.

Na záver, existuje niekoľko možných dôvodov, prečo psy nakláňajú hlavu na stranu. Či už ide o zlepšenie ich videnia, zostrenie ich sluchového vnímania, vyjadrenie empatie alebo získanie našej pozornosti, toto správanie zostáva neodolateľne očarujúce a pomáha posilňovať naše puto s našimi štvornohými spoločníkmi.

Photo of author
O autorovi, Alena Svobodová
Vždycky jsem snil o tom, že se stanu novinářem, ale život měl jiné plány. Kdykoli mám chvíli času pro sebe, sdílím zde své objevy a informace, které mě zajímají.

Jsi tady : Slovakbook » Zprávy » Prečo váš pes nakláňa hlavu na stranu? Dôvody pozná málokto