Prečo sa psy radi váľajú vo výkaloch?

Psy sa niekedy správajú spôsobom, ktorý sa nám môže zdať zvláštny a nechutný, ako napríklad váľanie sa vo výkaloch. trus alebo rozkladajúce sa látky. Asi sa pýtate, prečo to váš štvornohý priateľ tak rád robí? Pokúsime sa rozlúštiť toto záhadné psie správanie.

Inštinkt predkov na lov

V priebehu evolúcie sa u psov vyvinuli mnohé vlohy na prežitie a prosperitu. Jednou z nich je ich schopnosť sledovať a loviť korisť pomocou supersilného čuchu. Váľanie sa vo výkaloch alebo rozkladajúcich sa látkach by mohla byť pôvodnou technikou pre maskovať svoj pach aby sa mohli ľahšie priblížiť ku koristi bez toho, aby ich niekto odhalil.

Strategické využívanie pachu

Niektoré štúdie ukazujú, že vlci, priami predkovia našich domácich psov, sa otierali o mŕtvoly mŕtvych zvierat, aby prijali ich pach. To im umožnilo priblížiť sa k cieľu bez toho, aby vzbudili podozrenie, a zvýšilo ich šance na úspech pri love. Zdá sa, že tento inštinkt si psy časom zachovali a dnes sa prejavuje v truse a iných hnijúcich zvyškoch.

Prečo sa psy radi váľajú vo výkaloch?
Prečo sa psy radi váľajú vo výkaloch?

Označovanie teritória prostredníctvom pachu

Ďalším dôležitým prvkom pri pochopení tohto správania je sociálna úloha pachy u psov. Psy používajú svoje čuchové zmysly na vnímanie informácií o iných psoch, najmä na nadviazanie sociálneho vzťahu. označovanie teritória a rozlišujú členov svojej skupiny alebo rodiny.

Príklad divokých psov

U divokých psov má táto prax často podobu otierania sa o výkaly alebo moč iných jedincov v skupine s cieľom nasať ich pach. Tento proces im umožňuje potvrdiť svoju príslušnosť k skupine a podporiť svoje sociálne postavenie v nej. Po nasiaknutí týmito spoločnými pachmi môžu psy „ovoniavať“ svoje teritórium trením o rôzne predmety, aby označili svoj prechod a upozornili ostatných psov, že sú prítomní.

Domáce psy a ich fascinácia nepríjemnými pachmi

Hoci domáce psy už nežijú vo svorkách ako ich divokí predkovia, stále si zachovávajú určité inštinktívne návyky spojené s pachmi a označovaním teritória. Váľanie sa v exkrementoch možno preto považovať aj za spôsob výmeny pachov s inými psami alebo dokonca s ich ľudskými majiteľmi.

Spôsob, ako sa cítiť bezpečnejšie

Prijatie pachu iného psa môže vášmu štvornohému priateľovi poskytnúť aj väčší pocit bezpečia a spolupatričnosti, najmä ak sa nachádza v novom prostredí. Pre vášho psa to môže byť aj spôsob, ako vám prejaviť svoju náklonnosť. podanie dominantnému psiemu spoločníkovi, ktorého práve stretol.

Dôvody vyvinuté domácimi psami

Okrem týchto vysvetlení súvisiacich s evolúciou a sociálnym správaním psov existuje niekoľko pragmatickejších dôvodov, prečo sa váš domáci miláčik tak rád váľa v exkrementoch.

  1. Jednoduché čuchové potešenie: Psy, ktoré majú oveľa lepší čuch ako my, môžu mať potešenie z vôní, ktoré sú pre nás odpudivé. Váľanie sa v hovienkach by preto pre ne mohlo byť obohacujúcim a príjemným zmyslovým zážitkom.
  2. Získanie našej pozornosti: Váš pes si možno všimol, že keď sa vyváľa v exkrementoch, okamžite zasiahnete, aby ste ho očistili, alebo ho pokarháte. Táto interakcia s vami, aj keď je negatívna, mu môže poskytnúť potrebnú sociálnu stimuláciu a posilniť jeho presvedčenie, že takéto správanie je vhodné.
  3. Nuda: Psy, ktorým sa nedostáva dostatočnej duševnej alebo fyzickej stimulácie, sa môžu snažiť zabaviť akýmkoľvek spôsobom. Váľanie sa vo výkaloch a vychutnávanie si rozhorčenej reakcie majiteľa môže byť vítaným rozptýlením.

Ako môžete svojho psa odradiť od váľania sa v exkrementoch?

Prevencia a vzdelávanie sú kľúčom k tomu, aby sa váš psí spoločník tejto nepríjemnej praktiky nedopustil. V prvom rade nenechávajte na mieste predmety, ktoré by mohli vášho psa prilákať, napríklad vrecká na odpadky alebo zvyšky jedla. Ďalej buďte trpezliví a dôslední pri výcviku svojho psa, používajte techniky pozitívneho posilňovania, aby ste odmenili dobré správanie a zároveň jemne odrádzali od nevhodných činností. Nakoniec nezabudnite poskytnúť svojmu psovi vhodnú psychickú a fyzickú stimuláciu aby sa predišlo nude a s ňou spojenému zlému správaniu.

Photo of author
O autorovi, Alena Svobodová
Vždycky jsem snil o tom, že se stanu novinářem, ale život měl jiné plány. Kdykoli mám chvíli času pro sebe, sdílím zde své objevy a informace, které mě zajímají.

Jsi tady : Slovakbook » Zprávy » Prečo sa psy radi váľajú vo výkaloch?