Prečo by mal byť strúčik cesnaku zasadený do kvetináča?

Rastlina a strúčik cesnaku v kvetináči sa môže zdať prekvapivé, ale táto prax má v skutočnosti veľa výhod. Cesnak je skutočne známy svojimi protiplesňovými a antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré chránia rastliny pred rôznymi škodcami a chorobami. Okrem toho táto prírodná metóda tiež pomáha posilniť rast rastlín a zlepšiť ich chuť. Zistite, prečo a ako začleniť cesnak do zeleninového záhonu alebo vnútornej záhrady.

Výhody cesnaku pre rastliny

Cesnak, okrem jeho použitia pri varení, je uznávaný pre svoje mnohé výhody. Je preto zaujímavé využiť ho ako cenného spojenca pre rastliny, najmä vďaka:

Prečo by mal byť strúčik cesnaku zasadený do kvetináča?
Prečo by mal byť strúčik cesnaku zasadený do kvetináča?
 • Jeho schopnosť odvrátiť škodcov : výrazná vôňa cesnaku pôsobí ako účinný repelent proti škodlivému hmyzu, ako sú vošky, biele muchy a roztočce.
 • Jeho cnosti antimykotiká a antibakteriálne látky : Cesnak pomáha predchádzať rozvoju určitých chorôb spôsobených hubami alebo baktériami, ako je pleseň alebo hrdza.
 • Jeho úloha v stimulácia rastu rastliny: uvoľňovaním zlúčenín síry cesnak podporuje vývoj koreňov a stoniek a zároveň posilňuje ich odolnosť voči environmentálnemu stresu.
 • Zlepšenie chuť zeleniny : zdalo by sa, že prítomnosť cesnaku v zeleninovej záhrade umožňuje zvýšiť chuť inej zeleniny pestovanej v okolí, ako sú paradajky alebo paprika.

Ako zasadiť strúčik cesnaku do kvetináča?

Integrácia strúčika cesnaku do vašej záhrady alebo zeleninového záhonu je veľmi jednoduchá. Tu sú kroky, ktoré treba dodržať:

 1. Vyberte strúčik cesnaku : uprednostnite bio cesnak dobrej kvality, ktorý nebol ošetrený chemikáliami.
 2. Pripravte strúčik : Opatrne odstráňte tenkú membránu, ktorá obklopuje každý kúsok cesnaku. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili spodok struku, ktorý musí zostať neporušený, aby sa podporilo klíčenie.
 3. Zasaďte lusk : zatlačte ho do zeme, smerujte nahor, asi 5 cm hlboko. Medzi jednotlivými strukami ponechajte dostatočný priestor, aby sa mohli správne vyvíjať (asi 15 cm).
 4. Pravidelne polievajte : Cesnak potrebuje vlhkú pôdu, aby dobre rástol. Uistite sa teda, že pravidelne zalievajte, bez namáčania pôdy.
 5. Sledujte rast : Po niekoľkých týždňoch by ste mali pozorovať tvorbu malých zelených lístkov na vrchu pôdy. To znamená, že cesnak začína pučať a uvoľňuje svoje prospešné zlúčeniny do okolitých rastlín.

Cesnak, ideálny spoločník na pestovanie

Výhody výsadby strúčika cesnaku v kvetináči tu nekončia. Cesnak sa totiž dá použiť aj ako pravý pestovať spoločníka, teda rastlina, ktorá podporuje rast a zdravie iných rastlín, s ktorými je pestovaná. Príklady úspešných združení zahŕňajú:

 • Cesnak spojený s ruže : táto kombinácia chráni vošky a predchádza určitým chorobám, ako je marsonia.
 • Spojenie s hrach kde fazuľa : cesnak chráni tieto strukoviny pred vznikom hrdze a zlepšuje ich chuť.
 • Manželstvo cesnaku a mrkva : lietajúce cibule, zodpovedné za mrkvovú mušku, sú odpudzované silným zápachom cesnaku.

Niekoľko preventívnych opatrení

Aj keď je pravda, že cesnak má pre rastliny veľa výhod, mali by sa dodržiavať určité pravidlá, aby sa predišlo možným problémom:

 • Nesaďte cesnak do blízkosti koreňovej zeleniny : repa, zemiaky alebo dokonca repa môžu byť negatívne ovplyvnené prítomnosťou cesnaku a ich rast sa spomalí.
 • Nezabudnite striedať plodiny : Rovnako ako u všetkých rastlín je dôležité vykonávať striedanie plodín, aby sa zabránilo vyčerpaniu pôdy a šíreniu chorôb. Pravidelne meňte umiestnenie strúčikov cesnaku na zeleninovej náplasti.
 • Nezneužívajte cesnak : ak môže byť zasadenie strúčika cesnaku do kvetináča prospešné, neznamená to, že ho treba dávať všade. Príliš veľa cesnaku by totiž mohlo poškodiť biodiverzitu vašej záhrady tým, že by odpudzovalo aj opeľujúci hmyz, ako sú včely.

Stručne povedané, cesnak je skutočným pokladom pre záhradníkov, ktorí chcú chrániť svoje rastliny a zlepšiť ich výnos. Neváhajte experimentovať s touto prírodnou a účinnou metódou, ako sa starať o svoju zeleninovú záhradku alebo záhradku.

Photo of author
O autorovi, Alena Svobodová
Vždycky jsem snil o tom, že se stanu novinářem, ale život měl jiné plány. Kdykoli mám chvíli času pro sebe, sdílím zde své objevy a informace, které mě zajímají.

Jsi tady : Slovakbook » Zprávy » Prečo by mal byť strúčik cesnaku zasadený do kvetináča?