Olivový olej: málo známe výhody tohto základného spojenca zdravia

Akolivový olej je často známy ako základná zložka stredomorskej kuchyne, ale ponúka aj množstvo zdravotných výhod. Priaznivé vlastnosti tohto prírodného produktu vzbudili v priebehu rokov záujem výskumníkov s cieľom odhaliť všetky jeho tajomstvá a potenciál.

V tomto článku vás pozývame preskúmať málo známe prednosti tohto oleja, ktorý si podmanil stoly na celom svete.

Koncentrát základných živín

L‘olivový olej je považovaný za bohatý na tukov mononenasýtené tuky, najmä omega-9. Tento typ tukov pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam tým, že znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu v krvi. Je tiež zdrojommastných kyselín polynenasýtené mastné kyseliny, ako sú omega-3 a omega-6, ktoré sú pre naše telo prospešné.

Zdroj antioxidantov s protizápalovými vlastnosťami

Olivový olej obsahuje aj prírodné antioxidantyvrátane vitamínu E a fenolových zlúčenín, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a chránia naše bunky pred oxidačným stresom. Tieto antioxidanty sú zodpovedné aj za jeho protizápalové vlastnosti, ktoré sú prospešné pri prevencii mnohých chronických ochorení.

Priateľ srdca a ciev

Prínos olivového oleja pre zdravie srdca a ciev je dobre známy. Vďaka vysokému obsahu mononenasýtených tukov a antioxidantov pomáha :

  • Znižuje hladinu cholesterolu Nahrádza zlý LDL cholesterol a podporuje dobrý HDL cholesterol
  • Znižuje vysoký krvný tlak zlepšuje funkciu endotelu a znižuje vazokonstrikciu
  • Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín znižuje agregáciu krvných doštičiek a zvyšuje tekutosť krvi
  • Znižuje zápal vďaka obsahu antioxidantov s protizápalovými vlastnosťami
Olivový olej: málo známe výhody tohto základného spojenca zdravia
Olivový olej: málo známe výhody tohto základného spojenca zdravia

Boj proti obezite a cukrovke

Ako zdroj mononenasýtených tukovolivový olej môže mať pozitívny vplyv aj na kontrolu hmotnosti, pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a znižuje inzulínovú rezistenciu. To by mohlo byť prospešné pri prevencii alebo liečbe cukrovky 2. typu a obezity.

Podpora mozgu a kognitívnych funkcií

L‘olivový olej je prospešný aj pre mozog, najmä vďaka esenciálnym mastným kyselinám, ktoré pomáhajú správnemu fungovaniu nervových buniek. Navyše antioxidačné a protizápalové pôsobenie tohto oleja zohráva priaznivú úlohu pri :

  • Prevencia neurodegeneratívnych ochorení ako je Alzheimerova choroba, vďaka svojmu pôsobeniu na voľné radikály a schopnosti znižovať oxidačný stres.
  • Udržiavanie kognitívnych funkcií regulácia pamäti, uvažovania a pozornosti s vekom, a to prostredníctvom ochrany neurónov pred poškodením spôsobeným zápalom

Morálna a sociálna pohoda

Nedávne štúdie tiež preukázali súvislosť medzi pravidelnou konzumáciouolivovým olejom a zlepšenie nálady u jednotlivcov. Navyše, stredomorská tradícia spoločného stolovania pri spoločnom stole bohatom na zdravé tuky tiež výrazne podporuje pocit sociálnej súdržnosti a pohody.

Zdravšia pokožka a vlasy

L‘olivový olej možno použiť aj v našej kozmetickej rutine, a to vďaka jeho hydratačným a regeneračným vlastnostiam pre :

  • Starostlivosť o pleť zabraňuje vysúšaniu pokožky, upokojuje podráždenie a kožné lézie
  • Vlasové tonikum vyživuje a posilňuje vlasy, bojuje proti lámavosti a podporuje rast

To sú len niektoré z mnohých výhodolivový olejolivový olej, ktorého málo známe výhody si zaslúžia väčšiu pozornosť pri výbere zdravého a výživného oleja. Zaradenie tohto oleja do každodennej stravy určite prospeje nášmu zdraviu aj celkovej pohode.

Photo of author
O autorovi, Alena Svobodová
Vždycky jsem snil o tom, že se stanu novinářem, ale život měl jiné plány. Kdykoli mám chvíli času pro sebe, sdílím zde své objevy a informace, které mě zajímají.

Jsi tady : Slovakbook » Zprávy » Olivový olej: málo známe výhody tohto základného spojenca zdravia