Odstráňte zelené húsenice vo svojich muškátoch: tipy a rady

Zelené húsenice môžu spôsobiť vážne poškodenie muškátov tým, že požierajú listy a oslabujú ich. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako sa týchto škodcov zbaviť bez toho, aby ste poškodili životné prostredie alebo iné prospešné druhy vo vašej záhrade. V tomto článku budeme diskutovať o rôznych tipoch na odstránenie zelených húseníc z muškátov.

Ako sa zbaviť zelených húseníc v muškátoch
Ako sa zbaviť zelených húseníc v muškátoch

Identifikácia zelených húseníc na muškátoch

Pred začatím liečby je nevyhnutné správne identifikovať zelené húsenice prítomné na vašich muškátoch. Zelené húsenice sú zvyčajne svetlozelenej farby, s bielymi pruhmi a malou čiernou hlavou. Patria k niekoľkým druhom motýľov, vrátane pelargónie a motýľa.

Prírodné metódy na odstránenie zelených húseníc

Použite zmes vlažnej vody a organického čierneho mydla

Prirodzeným riešením je použiť zmes teplej vody a organického čierneho mydla na zadusenie zelených húseníc. Tento roztok si pripravíte zmiešaním 10 ml čierneho mydla na 1 liter vlažnej vody. Potom nastriekajte túto zmes na napadnuté listypričom trvá na spodnej strane listov, kde sa húsenice vo všeobecnosti skrývajú.

Použite biely ocot

Biely ocot je tiež dobrým spojencom na odstránenie zelených húseníc z vašich muškátov. Zmiešajte 50 ml bieleho octu s 1 litrom vody, potom nastriekajte tento roztok na napadnuté časti rastliny. Buďte ostražití, pretože nadmerné používanie octu môže poškodiť zdravie vašej rastliny.

Zavedenie užitočného hmyzu do vašej záhrady

V boji so zelenými húsenicami vám môže pomôcť niektorý dravý hmyz. Napríklad lienky a parazitoidné osy sú veľmi účinné pri požieraní týchto škodcov. Ak chcete prilákať tento užitočný hmyz, môžete zasadiť medové kvety alebo si postavte hmyzie hotely v blízkosti vašich muškátov.

Použite bacil thuringiensis

Durínsky bacil (bacillus thuringiensis) je prirodzene sa vyskytujúca baktéria, ktorá produkuje proteíny toxické pre zelené húsenice. Prípravky s obsahom tejto baktérie kúpite v záhradkárskych predajniach a aplikujete ich podľa návodu výrobcu. Toto biologické čistenie je bezpečné pre ostatné druhy a životné prostredie.

Prevencia a údržba muškátov

Aby ste sa vyhli zamoreniu zelených húseníc, je nevyhnutné sa o muškáty dobre starať a prijať niekoľko preventívnych opatrení:

  • Pravidelne kontrolujte svoje rastliny na zistenie prítomnosti húseníc alebo ich vajíčok na listoch.
  • Ručne odstráňte všetky húsenice, ktoré nájdete na svojich muškátoch. Pred likvidáciou ich umiestnite do vzduchotesnej nádoby.
  • Pravidelne strihajte poškodené alebo odumreté časti muškátov, aby ste predišli výskytu chorôb alebo parazitov.
  • Prevzdušnite svoju záhradu dostatočným rozmiestnením svojich výsadieb, aby ste obmedzili šírenie húseníc z jednej rastliny na druhú.

Čo robiť v prípade pokročilého zamorenia?

Ak napriek vášmu najlepšiemu úsiliu zelené húsenice naďalej jedia vaše muškáty, môžete zvážiť použitie chemických insekticídov. Napriek tomu by sa toto riešenie malo použiť ako posledná možnosť, pretože môže poškodiť životné prostredie a prospešné druhy pre vašu záhradu. Predtým, ako sa rozhodnete pre toto ošetrenie, neváhajte požiadať o radu odborníka alebo sa informovať o dostupných ekologických alternatívach.

Na záver, zbavenie sa zelených húseníc v muškátoch vyžaduje ostražitosť a pravidelnú údržbu vašich rastlín. Prírodné metódy uvedené v tomto článku sú účinné a šetrné k životnému prostrediu, ale musia sa používať opatrne, aby sa zabezpečilo zdravie vašich muškátov.

Photo of author
O autorovi, Alena Svobodová
Vždycky jsem snil o tom, že se stanu novinářem, ale život měl jiné plány. Kdykoli mám chvíli času pro sebe, sdílím zde své objevy a informace, které mě zajímají.

Jsi tady : Slovakbook » Dům a zahrada » Odstráňte zelené húsenice vo svojich muškátoch: tipy a rady