Ktoré vtáky bojujú s húsenicami procesu?

Procesné húsenice sú skutočným problémom pre naše záhrady a naše zdravie. Skutočne požierajú listy stromov, spôsobujú alergie a môžu byť dokonca nebezpečné pre našich domácich miláčikov. Našťastie príroda poskytla spojencov v boji proti týmto škodcom: niektoré vtáky sa živia húsenicami z procesu. Poďme spolu zistiť, čo sú to za vtáky a ako podporiť ich prítomnosť v našej záhrade.

Vtáky, ktoré bojujú s húsenicami procesu
Vtáky, ktoré bojujú s húsenicami procesu

Sýkorka: šampión v boji proti húseniciam

Sýkorka je nepochybne najúčinnejším vtákom v boji proti húseniciam procesiám.. Z rôznych druhov sýkoriek sú, pokiaľ ide o húsenice, najrozšírenejšie a najnežravejšie sýkorky veľké a modřinky. Tieto malé vtáky sa živia larvami a hmyzom všetkého druhu, vrátane húseníc procesiou. Jedna sýkorka tak dokáže zhltnúť niekoľko stoviek húseníc denne.

Podporte prítomnosť sýkoriek vo vašej záhrade

Na prilákanie sýkoriek a iných hmyzožravých vtákov do vašej záhrady je možné vykonať niekoľko akcií:

  • Nainštalujte hniezdne búdky prispôsobené rôznym druhom sýkoriek (špecifická veľkosť a tvar)
  • Zabezpečte vhodné krmivo najmä v zime (slnečnicové semienka, tukové guľôčky a pod.)
  • Uprednostňujte plantáže stromov a kríkov s bobuľami, ktoré im ponúkajú ďalší zdroj potravy
  • Udržujte bod čistej vody, ktorý im umožní uhasiť smäd a okúpať sa

Neváhajte sa vyhnúť používaniu pesticídov ani vo vašej záhrade.ktoré môžu byť pre tieto vtáky škodlivé a znižovať ich výskyt.

Iné vtáky, ktoré útočia na húsenice procesie

Najúčinnejšie sú sýkorky, ale aj iné druhy vtákov sa dokážu živiť húsenicami z procesu. Medzi nimi :

Ďateľ veľký

Tento vták je rozpoznateľný podľa čiernobieleho peria a červenej škvrny na hlave. Ďateľ veľký sa živí najmä hmyzom, ktorý nachádza pod kôrou stromov. Jeho hlavnou korisťou sú xylofágne larvy, no môžu ho zaujať aj húsenice procesie, ak sú v dosahu jeho zobáka.

Lastovičky

Lastovičky sú sťahovavé vtáky, ktoré sa sem každý rok na jar vracajú, aby tu hniezdili. Živia sa hlavne hmyzom, ktorý chytia počas letu, vrátane húseníc, keď opúšťajú hniezdo a idú do sprievodu.

kukučkové hodiny

Tento sťahovavý vták je dobre známy pre svoj charakteristický spev a spôsob kladenia vajíčok do hniezda iných druhov. Kukučka je hmyzožravec, ktorý oceňuje najmä chlpaté húsenice, ktorých súčasťou sú húsenice procesiové.

Podpora biodiverzity v boji proti škodcom

Na zníženie vplyvu húseníc v procesiách je nevyhnutné podporovať prítomnosť rozmanitej fauny v našich záhradách. Introdukcia prirodzených predátorov ako napr sýkorky a iné hmyzožravé vtáky predstavujú ekologické a efektívne riešenie.

Nechajte prírodu, nech sa vyvinie

Dôležité je nezasahovať systematicky hneď, ako sa objaví hniezdo húsenice sprievodu. Vtáky potrebujú čas, aby našli hniezda a kŕmili sa nimi. Hustota húseníc môže navyše z roka na rok kolísať a ekosystém má často schopnosť regulovať sa sám.

Záverom možno povedať, že v boji proti húseniciam v sprievode nie je nič lepšie, než zavolať ich prirodzených predátorov: vtákov. Tým, že ich prilákate do svojej záhrady a poskytnete im priaznivé prostredie, prispejete k ochrane nášho ekosystému a zároveň obmedzíte obťažovanie spôsobené týmito húsenicami.

Photo of author
O autorovi, Alena Svobodová
Vždycky jsem snil o tom, že se stanu novinářem, ale život měl jiné plány. Kdykoli mám chvíli času pro sebe, sdílím zde své objevy a informace, které mě zajímají.

Jsi tady : Slovakbook » Dům a zahrada » Ktoré vtáky bojujú s húsenicami procesu?