V našej spoločnosti je manipulácia bežným javom. Prejavuje sa v našich rodinných, priateľských a profesionálnych vzťahoch. Aj keď si myslíme, že sme v bezpečí, môžeme byť manipulovaní bez toho, aby sme si to uvedomovali. Tu je 7 príznakov, že sa vás niekto snaží zmanipulovať.
1. Neustále dávajú sľuby, ktoré nedodržiavajú.
Manipulátor často používa sľuby aby získali to, čo chcú. Tieto sľuby sa však málokedy dodržia, pretože slúžia len na to, aby vás obmäkčili a vyvolali vo vás dojem, že ustúpením jeho požiadavkám niečo získate. Problémom tohto správania je, že keď si ho uvedomíte, hrozí, že si voči druhým, dokonca aj voči tým, ktorí sú úprimní, vypestujete pocit nedôvery.
2. Ste neustále kritizovaní
Ak je kritika konštruktívna, môže vám pomôcť napredovať a zlepšovať sa. Ak ju však používa manipulatívna osoba, jej cieľom je destabilizovať vás a emocionálne vás poškodiť. Neustála kritika môže viesť k nedostatku sebadôvery a uľahčiť ovládanie obete. Táto technika je hrozivá, najmä ak kritizujúca osoba presne vie, čo vám ubližuje.
3. Vždy sa mýlite
Jedným z bežných znakov manipulácie je neustále vyhlasovanie sa za vinníka alebo zodpovedného za problémy, s ktorými sa stretávate, aj keď je to neopodstatnené. Manipulátor využije každú príležitosť, aby ste sa cítili menejcenní a aby znehodnocovať vaše názory alebo rozhodnutia.
Nakoniec pochybujete o svojom úsudku
Keď počujete, že sa vždy mýlite, môžete nakoniec uveriť, že manipulátor má pravdu. Toto pochybovanie o sebe samom ešte viac uľahčuje manipuláciu a pomáha posilňovať manipulátorovu moc nad vami.
4. Máte pretrvávajúci pocit viny
Pocit viny je v rukách manipulátora hrozivá zbraň. Tým, že vo vás vyvolá pocit viny, dokáže vás prinútiť, aby ste sa mu podriadili a poslúchli ho. Možno vás už niekedy prinútili urobiť niečo proti vašej vôli len preto, že ste nechceli daného človeka rozrušiť alebo ste sa báli jeho reakcie.
Obeť sa stáva agresorom
Jednou z veľmi zlomyseľných techník je obvinenie obete zo zlých úmyslov s cieľom vyvolať v nej pocit viny. Obvinenie môže byť priame alebo nepriame, ale často má za cieľ odvrátiť pozornosť od skutočného zámeru manipulátora, pričom sa manipulátor javí ako obeť.
5. Vaše emócie sa používajú proti vám
Manipulátori majú často skvelú schopnosť dešifrovať a hrať sa s vašimi emóciami. Veľmi dobre vedia, ako ich vyvolať, zadržať alebo zosilniť. Dokážu využiť vaše obavy a pochybnosti, ako aj vašu láskavosť a empatiu na dosiahnutie svojich cieľov.
Empatia je pasca
Manipulatívna osoba môže využiť vašu empatiu na dosiahnutie svojich cieľov. Môže si napríklad vymyslieť smutný príbeh, aby vás ľutovala a získala od vás láskavosť, dôverné informácie alebo peniaze. Ak máte tendenciu pomáhať ľuďom, ktorí sa zdajú byť nešťastní, dávajte si pozor na ľudí, ktorí systematicky zneužívajú vašu láskavosť.
6. Ste izolovaní od svojich blízkych
Jedným z najviac alarmujúcich príznakov manipulácie je pravdepodobne izolácia. Nie je zriedkavé, že sa manipulátor snaží vzdialiť od vašich priateľov, kolegov a dokonca aj od vašej rodiny. Cieľom je urobiť vás závislými, aby vás mohli lepšie ovládať.
Nebezpeční „priatelia
Falošný priateľ sa vás tiež môže pokúsiť odcudziť od ostatných známych alebo vás poštvať proti sebe, aby si udržal monopol na priateľstvo.
7. Cítite sa neustále vyčerpaní alebo vystresovaní
Byť manipulovaný môže byť veľmi náročné a často sa to prejavuje neustálym pocitom vyčerpania alebo stresu. Manipulátor z vás doslova vysáva energiu a neváha vás tlačiť až na hranice svojich možností, aby dosiahol svoje ciele.
Ustupte a reagujte
Ak ste vo svojom každodennom živote identifikovali niekoľko z týchto príznakov, je nevyhnutné uvedomiť si situáciu a chrániť sa pred manipuláciou. Neváhajte sa obrátiť na odborníka, napríklad na psychológa alebo terapeuta, ktorý vám poskytne pomoc a rady prispôsobené vašej situácii.