3 babské triky na účinný boj s krtkami v záhrade

THE krtkov môže spôsobiť značné škody na našich zelených plochách, vytvárať hromady pôdy a tunely, ktoré poškodzujú trávniky a výsadby. Na ochranu vašej záhrady bez použitia agresívnych alebo environmentálne nebezpečných metód a domácich miláčikov, tu sú tri účinné babské rady, ako odraziť týchto malých votrelcov.

1. Používajte prírodné repelenty

Existuje niekoľko prírodných riešení, ako odradiť krtkov od usadzovania sa vo vašej záhrade. Tu sú niektoré z najpopulárnejších:

ľudské vlasy

Krtkovia sú osamelé a teritoriálne zvieratá. Nevážia si prítomnosť iných živých bytostí, vrátane ľudí. Teda, vlasy ľudí možno použiť ako prírodný repelent proti týmto zvieratám. Stačí nazbierať pár pramienkov vlasov (svojich alebo milovanej osoby) a vložiť ich do tunelov vyhĺbených krtkami. Ľudský pach vydávaný vlasmi ich povzbudí, aby rýchlo opustili priestory.

ako účinne bojovať proti krtkom
ako účinne bojovať proti krtkom?

Starší hnoj

THE bazový hnoj je ďalším prírodným riešením, ako udržať krtkov mimo vašej záhrady. Na jeho prípravu budete potrebovať:

  • Zber bazových listov a konárov (asi 1 kg)
  • Nasekajte ich nahrubo
  • Týždeň ich macerujte v 10 litroch vody
  • Získanú zmes prefiltrujte a výslednú kvapalinu uchovajte

Odporúča sa naliať tento hnoj do galérií krtkov každé dva dni, kým krtkovia neopustia vašu záhradu.

2. Nainštalujte zábrany proti krtkom

Aby ste zabránili vniknutiu krtkov do vášho zeleného priestoru, môžete okolo neho alebo okolo určitých obzvlášť zraniteľných oblastí umiestniť ochranné zariadenia.

Zakopané ploty

Efektívny spôsob, ako chrániť svoju záhradu, je zakopať kovový plot po celej oblasti, ktorá sa má zachovať. Táto sieťka musí byť dostatočne pevná a tenká, aby zabránila prenikaniu krtkov. Odporúča sa zakopať ho v hĺbke asi 50 cm a nechať mierne vyčnievať nad zem, aby krtkovia túto bariéru neobchádzali.

Repelentné plantáže

Niektoré rastliny sa vyznačujú tým, že odpudzujú krtkov vďaka ich vôni alebo látkam, ktoré uvoľňujú do zeme. Medzi týmito rastlinami môžeme spomenúť:

  • Imperial Fritillary
  • spurge spurge
  • Čierna baza (ktorej hnoj je účinný aj proti krtkom)

Vysadením týchto druhov okolo vašej záhrady alebo na najcitlivejších miestach vytvoríte prirodzenú a estetickú bariéru, ktorá odradí krtkov, aby sa tam usadili.

3. Narušte ich biotop

Krtkovia sú veľmi citlivé zvieratá na svoje prostredie. Ak sa cítia narušené alebo ohrozené, radšej z miesta odídu a hľadajú pokojnejšie miesto. Tu je niekoľko tipov na narušenie prostredia krtkov:

Zaplavte ich galérie

Krtkovia nenávidia vodu a ak sú ich tunely zaplavené, rýchlo utečú. Ak to chcete urobiť, jednoducho nájdite vchod do galérie a umiestnite tam záhradnú hadicu. Nechajte vodu niekoľko minút tiecť a potom vstup upchajte špinou, aby ju krtkovia nemohli znova použiť. Opakujte to niekoľko dní, aby ste ich povzbudili k pohybu.

Vytvárajte vibrácie v zemi

Krtkovia majú vynikajúci sluch a sú obzvlášť citlivé na vibrácie v zemi. Môžete teda inštalovať zariadenia, ktoré generujú vibrácie, ako napr vibračné lapače krtkovaby ste ich vyrušili a povzbudili ich, aby opustili vašu záhradu.

Osvojením si týchto troch babských rád budete účinne bojovať proti krtkom bez ohrozenia životného prostredia a biodiverzity vašej záhrady. Nezabúdajte na pravidelnú údržbu vašej zelene a sledovanie vzhľadu kôp či galérií, aby ste v prípade výskytu týchto drobných škodcov mohli rýchlo zasiahnuť.

Photo of author
O autorovi, Alena Svobodová
Vždycky jsem snil o tom, že se stanu novinářem, ale život měl jiné plány. Kdykoli mám chvíli času pro sebe, sdílím zde své objevy a informace, které mě zajímají.

Jsi tady : Slovakbook » Zprávy » 3 babské triky na účinný boj s krtkami v záhrade