3 babičkine tajomstvá, ako prirodzene a účinne bojovať proti tráviacim ťažkostiam

Kto nezažil nepríjemnosti spojené s tráviacimi ťažkosťami po ťažkom alebo zle strávenom jedle? Reflux kyseliny, nevoľnosť a pálenie záhy sa môžu rýchlo stať neodbytnými a pokaziť nám každodennú rutinu. Našťastie existujú prírodné riešenia proti nim, ktoré nám z generácie na generáciu odovzdávali naše staré mamy. Tu sú 3 z ich neoceniteľných rád na upokojenie žalúdočných ťažkostí.

Magická sila harmančeka na liečbu tráviacich ťažkostí

Harmanček je rastlina, ktorá prešla skúškou času ako verný spojenec pri liečbe tráviacich ťažkostí. Táto rastlina má protikŕčové a protizápalové vlastnosti, ktoré prirodzene utíšia bolesť spojenú s tráviacimi ťažkosťami.

Ako pripraviť nálev z rumančeka?

Príprava nálevu z rumančeka je rýchla a jednoduchá. Stačí postupovať podľa týchto jednoduchých krokov:

 1. V hrnci priveďte do varu šálku vody (250 ml).
 2. Pridajte polievkovú lyžicu sušených harmančekových kvetov (alebo nálevové vrecúško).
 3. Prikryte a nechajte lúhovať 5 až 10 minút.
 4. Preceďte a v prípade potreby pridajte lyžičku medu na osladenie chuti.
 5. Nálev si vychutnávajte horúci, najlepšie po jedle, aby ste podporili trávenie.

Nezabudnite, že každý reaguje na rastliny inak. Pred pravidelnou konzumáciou bylinného čaju je vhodné začať malou šálkou a sledovať účinky na organizmus.

3 babičkine tajomstvá na prirodzený a účinný boj proti tráviacim ťažkostiam
3 babičkovské tajomstvá, ako prirodzene a účinne bojovať proti tráviacim ťažkostiam

Zázvor, tradičný liek proti nevoľnosti a tráviacim ťažkostiam

Zázvor sa v ázijskej medicíne používa už od dávnych čias a naše babičky si ho osvojili ako prírodný liek na tráviace ťažkosti a nevoľnosť. Jeho protizápalové, protikŕčové a bolesť zmierňujúce vlastnosti z neho robia obrovskú zbraň na zmiernenie žalúdočných bolestí.

Ako sa dá zázvor využiť v boji proti tráviacim ťažkostiam?

Môžete si vybrať rôzne formy zaradenia zázvoru do svojho každodenného režimu:

 • Prášok: pridajte štipku práškového zázvoru do bylinkového čaju alebo čerstvej ovocnej šťavy. Množstvo môžete postupne zvyšovať podľa svojej chuti a potrieb.
 • Čerstvý koreň: nakrájajte niekoľko veľmi tenkých plátkov čerstvého zázvoru a nechajte 5 až 10 minút lúhovať v horúcej vode. Pite niekoľkokrát denne podľa potreby.
 • Kapsuly: pre tých, ktorí uprednostňujú praktické a diskrétne riešenie, sú k dispozícii potravinové doplnky na báze zázvoru vo forme kapsúl. Vyberte si kvalitný výrobok, najlepšie ekologicky pestovaný, a dodržiavajte odporúčania výrobcu.

Jedlá sóda, ďalší babský tip na boj proti refluxu

Sóda bikarbóna, ktorá sa používa už celé generácie na zmiernenie pálenia záhy a refluxu, je skutočným prírodným pokladom zdravia. Jej antiseptické a zásadité vlastnosti neutralizujú nadmernú kyslosť v žalúdku a upokojujú podráždenie.

Ako môžem sódu bikarbónu použiť na zmiernenie tráviacich ťažkostí?

Jedlá sóda by sa mala pred použitím vždy zriediť vo vode:

 1. Rozpustite 1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny v pohári vody (200 ml).
 2. Dobre premiešajte, kým sa sóda bikarbóna nerozpustí.
 3. Túto zmes pomaly vypite, aby ste rýchlo upokojili tráviace ťažkosti.

Tento roztok nie je vhodný pre tehotné ženy, ľudí s problémami s obličkami alebo chronickými tráviacimi problémami. Pred zmenou stravy alebo liekov sa vždy poraďte so zdravotníckym pracovníkom.

Okrem týchto troch babských rád na prirodzený boj proti tráviacim ťažkostiam neváhajte preskúmať aj ďalšie prírodné alternatívy, ako je fermentovaná jablková šťava, jablčný ocot alebo mäta. Tradičná medicína je plná účinných prostriedkov na zmiernenie každodenných ťažkostí bez toho, aby ste museli siahať po chemických liekoch.

Photo of author
O autorovi, Alena Svobodová
Vždycky jsem snil o tom, že se stanu novinářem, ale život měl jiné plány. Kdykoli mám chvíli času pro sebe, sdílím zde své objevy a informace, které mě zajímají.

Jsi tady : Slovakbook » Zprávy » 3 babičkine tajomstvá, ako prirodzene a účinne bojovať proti tráviacim ťažkostiam